2010-06-11 09:40:00

PRO razred na izletu u Fužinama 07.06.2010

PRO razred proveo je prekrasan dan posjetivši 07.06.2010 Fužine, špilju "VRELO" i Golubinjak... pogledajte i  galeriju slika sa izleta na stranicama mlađeg PRO razreda

 

PRO razred proveo je prekrasan dan posjetivši 07.06.2010 Fužine, špilju "VRELO" i Golubinjak, a na izletu su svi učenici PRO razreda pokazali visoku ekološku osviještenost i ljubav prema fauni i flori Gorskog Kotara :-)

 

Više o destinacijama:

 

Špilja Vrelo je špilja u Gorskom Kotaru.

Slučajno je otkrivena 1950. za vrijeme vađenja kamena koji je služio za izradu brane i ceste oko jezera Bajer kod Fužina. Ukupno je dugačka oko 300 m, no oko 180 m uređeno je za turiste. Iza turističkog puta nalazi se zatrpana prostorija dužine oko 500 m. Špilja Vrelo puna je lijepih siga (speleo tema). U njoj žive i razne životinje kao što su špiljski pauci,leptiri i šišmiši (preko zime). Kraj špilje je zatvoren jer se zarušio prema nekim teorijama zbog vode koja protječe kroz špilju, potresa ili miniranja. U špilji je i izvor u kojem su ronili ronioci iz hrvatske i francuske.

Voda iz špilje izvire kao malo vrelo.

 

Park-šuma Golubinjak se nalazi na geomorfološki vrlo zanimljivom području krša vrlo blizu autoceste Rijeka-Zagreb u Gorskom Kotaru na udaljenosti 1 km od središta Lokvi. Prostire se na 51 hektara zaštićenog područja na nadmorskoj visini od 730-800 metara i 1954. godine proglašen je Park-šumom.

Pješačke staze vode kroz šumu bukve, jele i smreke na kamenim blokovima.

Najimpozantnije drvo „Kraljica šume“ je divovska jela starosti od preko 250 godina, visinom od preko 35m i širine u promjeru od 140 cm.

Posebno zanimljiv je i jedan otvor u stijeni koji nosi ime „Paklena vrata“. Mogu se naći i dvije špilje: Ledena i Golubinja špilja.

Na samom ulazu u park nalazi se  dječje igralište.

Fužine su relativno mlado naselje nastalo u 17. stoljeću kada su Zrinski ondje počeli kopati željeznu rudu. Zbog neisplativosti je posao ubrzo napušten, no Fužinama je iz toga vremena ostalo ime. "Fužinarstvo" je pojam za iskop i preradu (željezne) rude, a korijen riječi vjerojatno dolazi od talijanskog izraza "fucina" ili njemačkog "fusioniren". Naselje se potom razvilo na Karolinskoj cesti (1726. - 1737.) koja povezuje unutrašnjost i more, kasnije na željezničkoj pruzi Zagreb- Rijeka (1873.) te danas na auto cesti Rijeka - Zagreb (1995.) s čvorištem u Vratima.

Od turističkih atrakcija, u Fužinama su ukupno tri akumulacijska jezera: Bajer - izgrađeno pedesetih godina, Lepenica (1988.) te manje jezero Potkoš. Najznačajniji spomenik prirode je Špilja Vrelo, otkrivena pedesetih godina 20. stoljeća kad se vadio kamen za potrebe izgradnje brane i ceste.


Osnovna škola "Fran Franković" Rijeka