Krajem svibnja završena je ovogodišnja provedba školskog projekta Sigurniji internet, koji se u našoj školi uspješno provodi već dugi niz godina.
U sklopu projekta učenici sedmih razreda sudjelovali su u radionici pod nazivom Gejmaj sigurno, a na satu informatike aktivno su obilježili Međunarodni dan sigurnijeg interneta. koji se obilježava drugog dana drugog tjedna u veljači.
Tijekom svibnja održane su radionice o sigurnijem korištenju interneta za učenike nižih razreda, u kojima su ulogu edukatora i voditelja radionice uspješno preuzeli učenici sedmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu informatike. Ove su godine u aktivnosti uključeni i učenici petih razreda. Radionice s petim razredima bile su usmjerene na razmjenu iskustava i savjeta između učenika sedmih i petih razreda, čime se poticalo međusobno učenje i suradnja.
Sedmaši su prikazivali edukativne videozapise te predstavljali svoje digitalne uratke kojima su ukazivali na pozitivne strane interneta, ali i na moguće opasnosti. Poseban naglasak bio je na stvaranju AI sadržaja te na važnosti razvijanja kritičkog razmišljanja o korištenju i razumijevanju umjetne inteligencije. Kroz vlastite interaktivne kvizove provjeravali se usvojeno znanje, a mlađi učenici su svoje dojmove izrazili i na kreativan način, izradom ilustracija te kroz dijaloge izrađene u programskom jeziku Scratch.
Svi su učenici aktivno sudjelovali u radionicama, dijelili svoja iskustva i pokazali visoku razinu osviještenosti o sigurnom korištenju interneta.
Uočeno je kako učenici sve ranije počinju koristiti društvene mreže i aplikacije, koje nisu uvijek primjerene uzrastu, zbog čega ih je važno kontinuirano usmjeravati i razvijati svijest o sigurnom ponašanju u digitalnom okruženju.
Projekt je pokazao važnost razvoja digitalne pismenosti i sigurnog ponašanja na internetu kod učenika svih uzrasta, uz suradnju učenika, učitelja i roditelja.
Iako smo rekli da Festivalom matematike u Puli zatvaramo ovogodišnja matematička natjecanja i događanja, pružila nam se prilika da ugostimo mlade nadarene matematičare iz udruge “Marin Getaldić”. Naravno da smo to rado učinili.
Održali su nam zanimljivu radionicu s nekoliko igara koje smo odigrali promišljajući najbolje strategije. (I neke baš i nisu bile jednostavne.)
Na radionici su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda, većinom sudionici ovogodišnjih mnogobrojnih natjecanja.
Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“ svake godine organizira matematički ljetni kamp. Ove će se godine održati upravo u Rijeci, na Sušaku. Kamp je prvenstveno namijenjen za učenike 7. i 8. razreda i za srednjoškolce. Prijave su upravo u tijeku.
Festivalom matematike u Puli zaključili smo ovogodišnja mnogobrojna matematička natjecanja. Učenici 3.c Lena Zatezalo i Luka Čuljat te učenici 4.c Nola Rožmanić i Jakov Verbič ostvarili su veliki uspjeh osvojivši 2. mjesto u kategoriji PIKO.
Ove godine sudjelovali smo i na SUDOKU natjecanju na kojem su se učenici Jakov Verbič (4.c) i Tonka Ljubić (8.b) plasirali na regionalno natjecanje.
Međunarodno matematičko natjecanje KLOKAN BEZ GRANICA posebno nam je drago i tu smo već niz godina vrlo brojni. Ove godine sudjelovalo je 58 naših učenika i čak ih je 9 nagrađeno, što znači da su se plasirali među 10% najboljih u Republici Hrvatskoj (2.b Djeke Mika, 3.c Luka Čuljat, 3.c Klara Petrinić, 4.c Jakov Verbič, 5.a Veles Hren, 5.a Lovro Suzić, 5.b Kim Grudenić, 7.a Ema Grudenić, 7.b Noa Adžamić).
Na matematičkom natjecanju MAT liga i MAT ligica parovi naših učenika borili su se kroz 4 kola rješavajući zanimljive matematičke zadatke. Istaknuli bismo par 5.a razreda HrenVeles i Lovro Suzić koji su bili nadomak finala. U konačnici su zauzeli 13. mjesto od 276 ekipa, a prvih 10 poziva se u finale. Bravo!
I na službenom matematičkom natjecanju u organizaciji AZOO-a bili smo brojni i plasirali smo se na županijsko natjecanje. Na Županijskom natjecanju iz matematike sudjelovali su učenici Luka Majcen (4.a), Borna Vunić (4.b), Nola Rožmanić (4.c), Veles Hren (5.a), Lovro Suzić (5.a), Vanda Hren (6.a), Ema Grudenić (7.a), Fabio Fabijanić (8.a) i Tonka Ljubić (8.b).
Mislimo da smo zaslužili i državno natjecanje, ali o tome nećemo. 🙂
Ne smijemo zaboraviti ni sudjelovanje naših učenica na online natjecanju Djevojčice u STEM-u, natjecanja koje objedinjuje Matematiku, Fiziku, Kemiju i Biologiju kao ni natjecanja Djevojčice u Informatici koje je poseban dio natjecanja Djevojčice u STEM-u. I tu smo ostvarili zapažene rezultate. Naše su djevojčice zauzele 5. mjesto i u Djevojčicama u STEM-u i u Informatici. Učenice koje su se natjecale u dvjema ekipama u Djevojčicicama u STEM-u su: 1. ekipa, Tonka Ljubić i Ana Dokšanović, 8. razred i Ema Grudenić i Tamara Vlaisavljević, 7. razred i 2. ekipa, Laura Kučić i Gabrijela Puvača, 8. razred i Vanesa Žic i Laura Babić, 7. razred. U Djevojčicama u informatici su se okušale i bile uspješne Nora Matetić 7., Ema Grudenić 7., Dorotea Petković 8., Lucia Rubeša 8., i 2. ekipa Vanesa Žic 7.c, Lucija Gregurić 8.c, Laura Babić 7.c, Tonka Ljubić 8.b.
Osim na natjecanjima, sudjelovali smo i na raznim događanjima koja se organiziraju u svrhu popularizacije Matematike.
Tako smo imali Večer matematike koja je svake godine sve brojnija i kvalitetnija u našoj školi. Posljednje dvije godine pridružili su nam se i roditelji. Prvi put smo obilježili Svjetski dan tablice množenja tako da su učenici ispitivali slučajne prolaznike na području Drenove, kao i svoje vršnjake te zaposlenike Škole.
A sada malo slika. 🙂
Županijsko natjecanje iz matematike – OŠ Gornja Vežica
U sklopu školskog projekta Sigurniji internet, koji se već godinama u nekoliko faza provodi u našoj školi jer smo među prvima u RH još davne 2010./2011. godine prepoznali važnost ove teme, socijalna pedagoginja Stela Bakarčić i prof. matematike i informatike Karmen Toić Dlačić, održale su radionice u sva tri sedma razreda pod nazivom Gejmaj sigurno. Učenici su na zabavan način ponovili, a ponešto i naučili i osvijestili kako se treba ponašati u online okruženju, posebno kad treba stati i kako se ponašati kad nam ne ide baš najbolje u online igricama.