E-monografija

Ispis statistike od 9. 10. 2017.

Ukupno: 119307

8.00 -   8.45  1. sat

8.50 -   9.35  2. sat

9.55 - 10.40  3. sat

10.45 - 11.30  4. sat

11.35 - 12.20  5. sat

12.25 - 13.10  6. sat

13.30 - 14.15  1. sat

14.20 - 15.05  2. sat

15.25 - 16.10  3. sat

16.15 - 17.00  4. sat

17.05 - 17.50  5. sat

Učenička zadruga Drenova

Učenička zadruga Drenova osnovana je 2013. godine u Osnovnoj školi Fran Franković, Rijeka. Od školske godine 2001./2002. u školi je osnovan Posebni razredni odjel za učenike s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju. Dugogodišnji likovno-kreativni rad defektologa rezultirao je nastankom mnogih ukrasno-uporabnih predmeta. Način plasiranja proizvoda na tržište pronađen je kroz ideju osnivanja učeničke zadruge. Članovi zadruge mogu biti svi učenici škole što pridonosi integraciji djece i mladih s poremećajima u ponašanju. Predsjednica Učeničke zadruge Drenova je defektologinja Barbara Fistonić, a tajnica je psihologinja Nedjeljka Ferk.

Učenička zadruga broji tri sekcije:

1. Likovna grupa nižih razreda – voditeljica Petra Štimac

2. Likovna grupa viših razreda – voditeljica Barbara Fistonić

3. Sekcija za proizvodnju sapuna – voditeljica Karmen Benazić

U Učeničkoj zadruzi Drenova učlanjeno je 30 stalnih članova.

Zadruzi je dodijeljen na korištenje mali kabinet u prostorima škole. U prostoru se nalazi stroj za rezanje drva, potreban materijal i pribor za likovno kreativne radionice. Zadruga koristi i prostor učionice Tehničke kulture kao i učionice posebnih razrednih odjela. Usko surađujemo s domarom škole Brankom Klancem koji pomaže u težim poslovima obrade materijala. Zadruga proizvodi ukrasne uporabne predmete - vunene tapiserije, nakit, prirodni sapuni, lutkice od recikliranog materijala i sl. Rad Zadruge popraćen je ljetopisom i propisanom dokumentacijom.

U školskoj godini 2018./2019. Učenička zadruga Drenova sudjelovala je na Festivalu stvaralaštva i postignuća za djecu s teškoćama u razvoju. Prodavali smo svoje proizvode na štandu u OŠ Fran Franković za vrijeme božićne priredbe. Organizirana je izložba radova u Gradskoj knjižnici Rijeka, ogranak Drenova u trajanju od mjesec dana.  Sudjelovali smo na 18. Smotri učeničkih zadruga PGŽ u OŠ Trsat.

Putem javnog poziva za školsku godinu 2018./2019.  Grad Rijeka je Učeničkoj zadruzi Drenova dodijelio namjenska sredstva za korištenje koja su utrošena za nabavu potrebne opreme za filcanje vune. Mokro filcanje vune podrazumijeva stiskanje vune u toploj vodi i sapunu, te oblikovanje različitih ukrasnih i upotrebnih predmeta. Ova aktivnost je usmjerena prevenciji neprihvatljivog ponašanja. Korištenjem ove tehnike očekujemo ostvarenje sljedećih ciljeva: smanjivanje psihofizičke napetosti, opuštanje učenika, podizanje praga tolerancije na frustracije i uvažavati različitosti, jačanje pozitivne slike o sebi, razvijanje komunikacijskih i drugih socijalnih vještina, razvijanje motoričkih, senzornih i kognitivnih vještina (temeljeno na principima senzorne integracije), povećanje obrazovnih postignuća, uvođenje inovativne metode rada u odgojno-obrazovni proces. Filcanje vune je učenicima zabavno i ugodno te im omogućuje zbližavanje, građenje odnosa u pozitivnoj atmosferi (filcamo uz opuštajuću glazbu i miris eteričnih ulja). Osim mokrog filcanja rukama, koristimo i mokro filcanje nogama  čime dodatno stimuliramo osnovni senzorni sustav te kasnije složenije vještine ravnoteže, koordinacije oko-ruka i vještine fine motorike. Integracija i stimulacija tih sustava pomaže učenicima da bolje funkcioniraju i izvode svakodnevne zadatke.

Ukrasno-uporabni predmeti nastali tehnikom filcanja (tapiserije, torbe, zdjele, nakit…) izlažu se na sajmovima učeničkih zadruga i drugim sajmovima stvaralaštva, na kojima se predmeti prodaju te se potiče poduzetnički potencijal kod učenika. Primjena ove tehnike - mokrog filcanja vune pozitivno utječe na obrazovna postignuća te na ponašanje učenika.

Oprema za mokro filcanje vune

Filcanje rukama i nogama

Vunena tapiserija služi kao ploča po kojoj se izvode različite vježbe i zadaci

Izložba u GK Rijeka, ogranak Drenova

Radovi – proizvodi od filcane vune

POZIVAJU SE SVI ZAINTERESIRANI UČENICI/CE I NJIHOVI RODITELJI DA SE UKLJUČE U RAD ZADRUGE!

« Studeni 2019 »

Promo film

Osjećaš li se ugodno i prihvaćeno u svom razredu?

obrazovanje

ostali